Skip to content

Ścieżki przyrodnicze i spacerowe w Gminie Jedlicze

turystyka szlak przyroda ścieżka noclegi jedlicze aleksander paradysz dwa karpie pokoje gościnne

Spaceruj i poznawaj

Ścieżki piesze, rowerowe, konne i samochodowe
w Gminie Jedlicze

Propozycje ścieżek spacerowych pochodzą z informatora turystyczno-krajoznawczego „Chodzimy – nie błądzimy po gminie Jedlicze”. Informator został stworzony przez grupę miłośników turystyki „Cybanci”. Projekt został dofinansowany z dotacji przyznanej ze środków konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.

1 Spacerkiem po centrum Jedlicza

Atrakcje na trasie: Urząd  Gminy Jedlicze, dawny dom Zofii Paszkowskiej ( ul. Łukasiewicza 2), dom Kasy Stefczyka (Bank Spółdzielczy), kościół parafialny pw. św.  Antoniego i św. Michała, Pałac Stawiarskich, kaplica cmentarna pw. Jezusa Ukrzyżowanego, willa dawnego dyr. LO Władysława Dubisa, willa pierwszego lekarza w Jedliczu Feliksa Tokarskiego..

2 Wzdłuż Jasiołki do Żarnowca

Cała trasa przebiega wzdłuż rzeki Jasiołki, z którą nierozerwalnie związane jest Jedlicze.

3 Na Cybę

Pięć przystanków na trasie: 1. Zalew Chlebianka, 2. Meander Chlebianki, 3. Wzniesienie Cyba 289 m n.p.m., 4. Pałac Bobrowskich, 5. Pomnik 22 Poległych.

4 Grodziska, kłokoczka, żeremia

Warto zobaczyć: Grodzisko w Brzezówce, Grodzisko w Potakówce, bobrowe żeremia, stawy retencyjne w Potakówce, Nadleśnictwo Tarnowiec, stanowisko kłokoczki.

5 Kiwony z panoramą Beskidów w tle

Piękna widokowo trasa z następującymi atrakcjami: odkrywka geologiczna, obszar górniczy nafty i gazu, dębowa aleja, kopalnia nafty i gazu w Jaszczwi, panorama z widokiem na Cergową  i całe Jedlicze.

6 Drogami i dróżkami przez Jaszczew

Trasa ze względu na zróżnicowanie ukształtowania terenu – pagórki, doliny, pola, łąki – pozwala obcować z przyrodą. Atutem trasy jest możliwość poznania zabytków związanych z historią tego regionu. Atrakcje, które warto zobaczyć to: kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, dwór Stojowskich z II połowy XVIII w. oraz kapliczki z początku XX w.

7 Tropami historii do Potoka

Przystanki na trasie: 1. ORLEN Południe Zakład w Jedliczu 2. Cmentarz z I wojny światowej w Jaszczowi 3. Cmentarz z I wojny światowej w Potoku 4. Kopalnia w Potoku 5. Widok z Wapniaki 6. Dwór Łozińskich.

8 W starym korycie Jasiołki

Rozpoczynając trasę koniecznie trzeba zwiedzić dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Podczas spaceru można podziwiać progi i starorzecza, łęgi i ziołorośle.

9 Z Podniebyla do Żarnowca przez
Płaskowyż Kobylański

Bardzo atrakcyjna widokowo trasa piesza, obejmująca następujące punkty widokowe: widok z Podniebyla, widok z polany Płaskowyżu Kobylańskiego i widok w kierunku Żarnowca.

10 W siodle - trasa konna

W bliskiej okolicy Jedlicza wyznaczony jest szlak Karpackiej Podkowy, który jest jednym z najdłuższych konnych szlaków europejskich. Biegnie przez Beskid Niski, Pogórze Jasielskie i Pogórze Ciężkowickie. Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia „Gawęda” w Jedliczu, w porozumieniu z władzami gmin opracowała szlak konny, który dołączył do Karpackiej Podkowy.

11 Rowerem po gminie Jedlicze

Trasa rowerowa przebiega przez wszystkie sołectwa w gminie Jedlicze. Odbywają się na niej rajdy rowerowe dla amatorów i zawodowców. Trasa liczy 40 km. Jest niezwykle urozmaicona pod względem nachylenia terenu i miejsc widokowych.

12 Po gminie Jedlicze i u sąsiadów za miedzą
- trasa samochodowa

W bliskiej okolicy Jedlicza wyznaczony jest szlak Karpackiej Podkowy, który jest jednym z najdłuższych konnych szlaków europejskich. Biegnie przez Beskid Niski, Pogórze Jasielskie i Pogórze Ciężkowickie. Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia „Gawęda” w Jedliczu, w porozumieniu z władzami gmin opracowała szlak konny, który dołączył do Karpackiej Podkowy.

Opis proponowanych przystanków na ścieżkach spacerowych znajduje się w Informatorze turystyczno-krajoznawczym „Chodzimy  – nie błądzimy po Gminie Jedlicze” oraz na stronie Koła Turystycznego „Cyba” w Jedliczu: Propozycja ścieżek spacerowych po gminie Jedlicze Grupy „Cybanci”